1397/09/27 - AngularJS

 فریم ورک AngularJS در سال 2009، توسط شرکت گوگل معرفی شد و به دلیل قدرتش، مورد استقبال برنامه نویسان قرار گرفت. Angularیک فریم ورک مبتنی بر MVCاست که از Ajaxنیز استفاده کرده است. این فریم ورک به شما برای ساخت برنامه های پویای وب کمک می کند و یک پروژه Open Source می باشد و می توانیم به‌ راحتی، مطابق سلیقه‌ای که داریم از آن استفاده کرده و کد نویسی را انجام دهیم.

هچنین، یک پلت فرم عالی، برای ایجاد یک برنامه ی تک صفحه ای(SPA) فراهم می کند. یک مثال از برنامه ی تک صفحه ایGmail می باشد. با استفاده از SPA ها، کاربران با یک سایت بسیار سریع رو به رو می شوند که هر عملی با یک عکس العمل و پاسخی سریع همراه است. به این صورت که در اپلیکیشن های تک صفحه ای از بسیاری از فعالیت های سمت سرور به واسطه بارگذاری کامل سایت در هنگام مراجعه کاربر کاسته می شود. به جای اینکه در هنگام هر کلیک کاربر بر روی لینک های درون صفحه، صفحه جدیدی با URL جدید باز شود، وب سایت به صورت دینامیک یک صفحه HTML را مدام به واسطه درخواست کاربر آپدیت می کند. در عین حال توسعه دهندگان این گونه سایت ها هم با قالبی رو به رو هستند که به آنها اجازه سفارشی کردن آن را می دهد و آنها می توانند به راحتی به تست و بهینه ساری یکپارچه و موثر آن بپردازند.

این بدین معناست که سرعت صفحات مبتنی بر CSS و کدهای HTML در برابر آن ناچیز است. برای دارندگان یک سایت (خصوصا پربازدید)، مهمترین حسن استفاده از اینگونه فریم ورکها، صرفه جویی در منابع سرور است که موجب می شود سرور بتواند به افراد بیشتری پاسخگو باشد. این کار، بار پردازشی سرور را کاهش می دهد و آن را روی دوش کلاینت می اندازد. همچنین پهنای باند مصرفی سرور و کاربر را به شدت کاهش می دهد. در نتیجه کاربر احساس می کند برنامه با سرعت بسیار بیشتری کار می کند و روند پیاده سازی پروژه برنامه نویسی را سریع تر است. این، یکی از دلایل استفاده از AngularJS بین برنامه نویسان است.

از مشکلات این فریم ورک می توان به مخفی بودن تمام فعالیت های سایت، از دید کاربر و ربات های موتورهای جستجو اشاره کرد. از این رو، AngularJS بهتر است برای برنامه هایی استفاده شود که در آن سئو اهمیت ندارد. مانند اپلیکیشن های موبایلی یا سایت هایی مثل Gmail که قرار است برای افراد معدودی نمایش داده شوند و موتورهای جستجو به آن دسترسی ندارند. برای حل این مشکل گوگل راهکاری پنج مرحله ای ارائه داده که به ترتیب زیر می توان از آن نام برد:

• ایجاد لیستی از تمام صفحات سایت
• نصب Prerender
• استفاده از ابزار Fetch as Google
• راه اندازی و تنظیم Google Analytics
• اعلام کردن درخواست پایش مجدد سایت به گوگل
online support